ייצור שוקולד

 

אם אתם מתלבטים בדבר סוגי הקינוחים, המתאימים לאירוע אשר אתם מתכננים לערוך, נוכל לומר לכם כי סלסלת שוקולדים או כל קינוח המשלב שוקולד יהיה מוצלח. רוב רובם של הילדים והמבוגרים אוהבים שוקולד, ולכן זוהי הבחירה האידיאלית.

אך מהו השוקולד? כיצד מתבצע תהליך ייצור שוקולד ומה הם סוגי הקינוחים "השוקולדים" המועדפים ביותר באירוע זה או אחר? הכל במאמר זה.

 

כרטיס ביקור של השוקולד

אנו בטוחים שבימים ימימה אף אחד לא חשב שיגיע יום ובו עץ הקקאו הטרופי ייחשב כעץ פלא שישפיע על החך של כל כך הרבה אנשים בכל רחבי העולם.

שוקולד עשוי מזרעים של עץ הקקאו, זרעים אלו מותססים, לאחר מכן קולים אותם והשלב הסופי יהיה טחינה של זרעים קלויים אלו. קיימים 3 זנים של עץ קקאו בהם משתמשים להפקת השוקולד האהוב עלינו.

זן הפורסטרו הוא הפופולארי ביותר ומפיקים ממנו כ- 80% מתוצרת השוקולד בעולם.

נכון להיום ישנם סוגים שונים של שוקולדים ופעמים רבות נהוג לשייך סוג זה או אחר בהתאם לסוג האירוע ובהתאם לאופיים של האנשים המשתתפים בו.

  • שוקולד מריר- משויך בדרך כלל לאניני הטעם. שוקולד זה לא מכיל מוצרי חלב ושמו נגזר מכך שטעמו מריר. רוב האנשים אוהבים שוקולד מריר עם מוצקי קקאו של 35% עד 50%.

שוקולד זה נחשב לאיכותי ביותר ופעמים נאמר כי הוא גם בריא משום שהוא גורם לשחרור האנדורפינים שלנו בגוף, (דבר הגורם פעמים רבות לשחרור המתחים אותם אנו חשים).

  • שוקולד חלב- אניני הטעם טוענים כי שוקולד חלב אינו יכול להיקרא שוקולד. אך המציאות מראה כי רוב האנשים מעדיפים סוגים שונים של שוקולד חלב על פני שוקולד מריר.

שוקולד מסוג זה מתוק יותר משוקולד מריר והוא נמס בפה מהר יותר.

  • שוקולד לבן- כאן מדובר על שוקולד שבו עיסת חמאת הקקאו היא נמוכה ביותר ומשום כך הצבע הכהה של הקקאו אינו משתלט עליו. מאותה סיבה אנשים רבים טוענים כי שוקולד לבן אינו יכול להיקרא שוקולד.
  • שוקולד כהה- רוב האנשים טועמים משוקולד זה אך משייכים אותו לסוג השוקולד המריר. כאן מדובר על שוקולד מריר לו מוסיפים מעט מאוד אבקת חלב. הכינוי הנפוץ שלו הוא: "מריר חלבי".

 

תהליך של ייצור השוקולד

התהליך מתחיל בכך שמוצאים את פולי הקקאו מתוך התרמילים שלהם, מעבירים אותם תהליך תסיסה אשר אורך כשבוע ימים. השלב הבא יהיה הייבוש של אותם פולים אשר תססו. לאחר שהפולים מתייבשים הם נשלחים אל מפעלי שוקולד בכל רחבי העולם.

מפעלים אשר יקבלו את הפולים, ילקטו את האיכותיים מביניהם, אלו יעברו תהליך של ניקוי והפרדה מהקליפה שלהם ונקלים בחום גבוה מאוד. לאחר מכן טוחנים את הפולים, מעבירים אותם הליך לחץ המפריד בין ליקר הקקאו לחמאת הקקאו, ומשתמשים בחמאה זה לייצור של אותו שוקולד טעים בצורת פרלינים, טבליות ועוד באירועים משמחים.